Gediz ve Bakırçay’da Eskisi Gibi Balık Tutulacak
MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Çevik, Abone İşleri Dairesi Başkanı Talip Akbaş ile birlikte Manisa Büyükşehir Belediyesi WEB TV ekranlarından yayınlanan Gündem Özel programında, idarenin il genelinde hayata geçirdiği Atıksu Arıtma Tesisleri ile ilgili bilgi verdi. Çevik, “Manisa merkezine ve birçok ilçeye kazandırdığımız, Atıksu Arıtma Tesisleri ile su kaynaklarımızı en verimli ve sağlıklı bir şekilde kullanarak, daha temiz bir çevre, çocuklarımıza ise aydınlık bir gelecek bırakmak için çalışıyoruz” dedi.
11.09.2020

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Çevik, Abone İşleri Dairesi Başkanı Talip Akbaş ile birlikte Manisa Büyükşehir Belediyesi WEB TV ekranlarından yayınlanan Gündem Özel programında idarenin Manisa merkezine ve birçok ilçeye kazandırdığı ya da yeniden inşa ettiği Atıksu Arıtma Tesisleri ile ilgili bilgi verdi. Çevik, Manisa’nın geleceğine yatırım yaptıklarını belirterek, Atıksu Bedelleri ile ilgili merak edilen noktaları da aydınlattı.

 “6 Yılda Atıksu Arıtma Tesislerine 295 Milyon TL Harcadık”

Manisa’nın sularının tamamının yer altından alındığını ve birçok ilçeye Atıksu Arıtma Tesisi kazandırdıklarını belirten Çevik, “Turgutlu’da, Gördes’de, Kırkağaç’ta arıtma tesisi yoktu. Sıfırdan yaptık. Alaşehir’deki tesisi ekonomik ömrünü tamamlaması ile yıktık, yeniden inşa ettik. Manisa Merkez Atıksu Arıtma Tesisi ekonomik ömrünü tamamlamıştı. 80 Milyon TL harcadık. Soma’ya Atıksu Arıtma Tesisi kazandırdık. Bu yatırımların hepsini sadece 6 yıllık dönemde yaptık. 6 yıllık süreçte Atıksu Arıtma Tesislerine toplamda 295 Milyon TL harcadık. Bazı tesisi olmayan ilçelerimizin   projeleri tamamlandı, kredileri çıktı” dedi. Çevik, “Göreve geldiğimizde Saruhanlı ve Akhisar haricinde diğer ilçelerimizde Atıksu Arıtma Tesislerimiz kötü durumda veya yoktu. Bu tesislerin ciddi bir işletim giderleri var” dedi. Tesislerin doğaya ve çevreye ne kadar önemli olduğunu vurgulayan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün ‘Bir gün Gediz ve Bakırçay’da balık tutulacak’ sözünü gerçeğe dönüştürmek için çalıştıklarını belirten Çevik, “Turgutlu Atıksu Arıtma Tesisimizin çıkış suyunda balıkları da gördük. Bu da işimizi doğru yaptığımızı ve ilerleme kaydettiğimizi bir kez daha gözler önüne seriyor” dedi.  

Atıksu bedeli yönetmelikle belirlenmiş bir bedeldir

Son dönemde vatandaşların merak ettiği bir konu olan ‘Atıksu Bedeli’ ile ilgili bazı eleştiriler aldıklarını belirten Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Çevik, yönetmelikle belirlenen bir ücretin gündeme gelmesinin üzücü olduğunu ifade etti. Çevik, “Atıksu Altyapı ve Tarifelerinin Belirlenmesine yönelik bir yönetmelik var. Yönetmelikte, su bedelinin maksimum yüzde 50’sinin atık su bedeli olarak alınabilir ifadesi var. MASKİ Genel Müdürlüğü olarak kullanılan su tüketim oranının yüzde 40’ını belirledik. Bunun üstünde alan şehirler de var. Atık su bedelini arıtma tesisleri, kanalizasyon çalışmaları ile ilgili kullanabiliyorsun. Yani alınan ücret hizmette kullanılıyor” dedi. Çevik, İzmir, Tekirdağ, Muğla, Mersin, Antalya şehirlerinin uygulamış olduğu yüzdelik dilimlerden örnekler de verdi. 

 Gelecek Kuşaklara Daha Temiz Bir Manisa Kazandırmak İstiyoruz

Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Çevik, “Gediz’in tamamı 386 kilometredir. Büyük kısmı Manisa’dan geçiyor. Bakırçay 118 kilometredir. 60 km’si bizim sınırlarımızdan geçiyor. Atık suların tamamen temizlenmiş olarak doğaya bırakılması için yaptığımız Atık Su Arıtma Tesisleri burada önemli bir görevi ifa ediyor. Altyapı yatırımları çevre sağlığı ve halk sağlığı demektir. Biz geleceğimizi kurtarmaya çalışıyoruz. Su kaynaklarımızı en verimli ve sağlıklı bir şekilde kullanmak için elimizden ne geliyorsa yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz” dedi.   

FOTO GALERİ

İLÇE PROJELERİMİZ